SŁOWENIA

SŁOWEM WSTĘPU O SŁOWENII

“Małe jest piękne” – to powiedzenie najlepiej oddaje charakter tego wspaniałego kraju. Kraju kompletnie “zielonego” i nie chodzi mi tutaj tylko o krajobrazy 🙂 Słowenia jest najlepszym przykładem proekologicznego funkcjonowania, któremu oddał się każdy jej obywatel. Zdobywają pod tym kątem niezliczone nagrody i można ich z całą pewnością nazwać zielonym sercem Europy. Warto wspomnieć, iż Słowenia spośród wszystkich krajów niegdysiejszej Jugosławii jest najbogatsza i najlepiej rozwinięta. 

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Stolica: Lublana
 • Język urzędowy: słoweński
 • Ustrój polityczny: republika
 • Powierzchnia: 20 273 km²
 • Ludność: 2 061 952 (stan na 2015)
 • Gęstość zaludnienia: 101,8 osób/km²
 • Jednostka monetarna: 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
 • Religia dominująca: rzymski katolicyzm
 • Strefa czasowa: UTC +1 (zima) / UTC +2 (lato)
 • Domena internetowa: .si
 • Kod samochodowy: SLO
 • Kod telefoniczny: +386

PRZYDATNE LINKI

POŁOŻENIE / GEOGRAFIA / KLIMAT

Słowenia położona jest w Europie Środkowej. Kawalątkiem u wybrzeży Adriatyku (46,6 km długości linii brzegowej). Graniczy z Włochami, Austrią, Węgrami i Chorwacją.  Około 90% powierzchni kraju stanowią góry i wyżyny. Mówiąc o górach nie można nie wspomnieć o najwyższym szczycie Słowenii czyli górze Triglav (2864 m.n.p.m.) położonej w Alpach Julijskich. Szczyt Triglav jest dla Słoweńców ich narodowym symbolem, który znalazł się nawet w herbie państwowym. W południowo-zachodniej części kraju jest płaskowyż Kras, który słynie ze zjawisk krasowych (od nazwy tego płaskowyżu powstała nazwa zjawisk 🙂 ). Idealne miejsce dla miłośników jaskiń. Do głównych należy zaliczyć jaskinie: Postojna, Szkocjańskie oraz Vilenica.

Jeśli chodzi o klimat to Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego z 4 porami roku. Jednak ze względu na rzeźbę terenu, w Słowenii wyróżniamy 3 odrębne strefy klimatyczne. Wschodnia część kraju ma klimat umiarkowany z mroźnymi zimami i ciepłym latem. Wybrzeże i znaczna część Przymorza aż po dolinę Soczy to klimat typowo śródziemnomorski z gorącym latem, łagodną zimą i większością słonecznych dni z małą liczbą opadów. Wyróżnić można również klimat alpejski z silnymi wpływami znad Atlantyku i obfitymi opadami na północnym zachodzie kraju. 

MAPA SŁOWENII

oraz miejsca w niej odwiedzone…

KRÓTKO O HISTORII SŁOWENII

Skąd wzięła się nazwa kraju? Nazwa pochodzi z czasów Republiki Weneckiej i wywodzi się od ludności słowiańskiej zamieszkującej region Istrii i Dalmacji oraz od historycznej krainy Slawonii (obecnie obszar należący do Chorwacji). Przodkowie dzisiejszych Słoweńców przybyli na te ziemie około VI w.n.e., zaś pierwsze ślady ludzi na tych terenach pochodzą z okresu paleolitu. 

W czasach starożytnych mieszkali tam Illirowie, którzy w zależności od okresu, byli pod wpływami Grecji, Macedonii a potem Cesarstwa Rzymskiego. Jak wiemy, po starożytności nastały wieki średnie. Przybyli tam w VI w.n.e Słowianie zostali podbici przez Bawarów i zgermanizowani. Od 1278 terenami dzisiejszej Słowenii rządziła dynastia Habsburgów. 

Po zajęciu dużej części Słowenii przez Napoleona, stała się ona prowincją Illiryjską. W XVII w.n.e. doszło do pobudzenia gospodarki, głównie za sprawą absolutyzmu, który wprowadziła Maria Teresa a kontynuował to jej syn Józef II. Na skutek wojen napoleońskich wśród Słoweńców wykształciła się tożsamość narodowa i idea połączenia ludu Słowian. 

Po I Wojnie Światowej, Słoweńcy wystąpili przeciwko Austro-Węgrom stając się tym samym częścią Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, które przekształciło się potem w Jugosławię. W czasie II Wojny Światowej zostali zajęci przez III Rzeszę oraz Włochy, zaś po wojnie, ponownie byli częścią Jugosławii. 

W grudniu 90 roku przeprowadzono w Słowenii referendum odnośnie odłączenia się od Jugosławii i utworzenia własnego, niepodległego kraju, która zakończyło się wynikiem pozytywnym. 25.06.91 r. Słowenia wraz z Chorwacją ogłosiły wyjście z Jugosławii co poskutkowało atakami Serbów na Słoweńców i tzw. wojną 10-dniową, która zakończyła się rozejmem i opuszczeniem terenów Słowenii przez wojska jugosłowiańskie. Oficjalnie powstanie państwa nastąpiło 7.10.91 r.

Obecnie Słowenia przynależy do NATO oraz Unii Europejskiej. 

WPISY ZWIĄZANE ZE SŁOWENIĄ

SŁOWENIA 2016