CHORWACJA

SŁOWEM WSTĘPU O CHORWACJI

Chorwacja jest krajem licznie i chętnie odwiedzanym przez Polaków, głównie ze względu na dobrą dostępność komunikacyjną. Można tam na spokojnie dojechać samochodem na własną rękę. Polacy stanowią tam czwartą siłę wśród przyjezdnych. Kraj ten cieszy się uznaniem chociażby dlatego, że po nocy jazdy ukazują się nam przepiękne krajobrazy, świetna pogoda i ciepłe morze!

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Stolica: Zagrzeb
 • Język urzędowy: chorwacki
 • Ustrój polityczny: republika semiprezydencka
 • Typ państwa: demokracja
 • Powierzchnia: 56 594 km²
 • Ludność: 4 290 612 (stan na 2011)
 • Gęstość zaludnienia: 76 osób/km²
 • Jednostka monetarna: 1 kuna = 100 lip (HRK)
 • Religia dominująca: rzymski katolicyzm
 • Strefa czasowa: UTC +1 (zima) / UTC + 2 (lato)
 • Domena internetowa: .hr
 • Kod samochodowy: HR
 • Kod telefoniczny: +385

Republika Chorwacji jest krajem członkowskim Unii Europejskiej od 01.07.2013r w związku z czym, obywatele Polski nie muszą posiadać wiz w celu wjazdu do tego kraju. W zupełności wystarczy ważny dowód osobisty, lub paszport. Pobyt do 90 dni, nie wymaga żadnych specjalnych pozwoleń. Jeśli chodzi o przewóz towarów, to podlegają one ogólnym ograniczeniom, stosowanym na terenie Unii Europejskiej.

PRZYDATNE LINKI

POŁOŻENIE / KLIMAT / GEOGRAFIA

Chorwacja położona jest na Bałkanach, obszarze w przybliżeniu obejmującym Półwysep Bałkański. Jest krajem o zróżnicowanej powierzchni. Północ charakteryzuje się nizinnością, zaś na południu jest górzyście. Chorwacja posiada praktycznie na całej swojej długości, dostęp do Morza Adriatyckiego. Cechą charakterystyczną dla Chorwacji jest ich wybrzeże, nazywane dalmatyńskim. Cechuje się ono dużą ilości wysp i wysepek, które ułożone są równolegle części kontynentalnej wybrzeża. W całej Chorwacji wg. różnych szacunków, znajduje się około 1185 wysp, z czego zamieszkanych jest tylko 66.

Co do klimatu, to Chorwacja położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego (wybrzeże) i klimatu umiarkowanego (w głębi kraju). W związku z klimatem, na wybrzeżu rzadko kiedy temperatura zimową porą schodzi poniżej zera, w sezonie letnim, słońce potrafi świecić nawet około 10 godzin dziennie a towarzyszą temu piękna słoneczna pogoda i upały. W głębi kraju zimy nie są srogie, jednak temperatury potrafią zejść poniżej zera. W lato, temperatury nie odbiegają dużo od tych na wybrzeżu.

MAPA CHORWACJI

oraz miejsca w niej odwiedzone…

KRÓTKO O HISTORII

W starożytności, dzisiejsze ziemie Chorwacji, były zamieszkiwane przez plemiona iliryjskie, stąd te ziemie nazwano Ilirią, zaś od plemion Dalmatów, wywodzi się nazwa Dalmacja. W czasach starożytnych, około 400 r.p.n.e. podbój tych ziem rozpoczęli Celtowie. W tym samym czasie, wyspy i pasy pobrzeży były kolonizowane przez Greków. Mniej więcej od I w.n.e. ziemiami tymi władali Rzymianie. I i II w.n.e. to rozkwit Imperium Rzymskiego na dzisiejszych Bałkanach.

A jak Chorwaci znaleźli się na Bałkanach? W VI i VII w.n.e. rozpoczęła się tzw. wielka wędrówka Słowian, podczas której na Bałkany dotarło plemię Chorwatów, pierwotnie wywodzące sie obszarów dzisiejszej małopolski. Sami Chorwacji śmieją się, że pochodzą spod Krakowa. Po przybyciu na Bałkany, Chorwaci podporządkowali się Awarom i wspólnie z nimi walczyli przeciwko Bizancjum. Po porażce z Bizancjum, Chorwaci znaleźli we wpływach Franków.

Pierwsze, niezależne państwo chorwackie powstało za panowania Trpimirowiciów, a pierwszym władcą był książę Branimir, który w 879r. zerwał stosunki z Bizancjum. Ważną postacią w historii Chorwacji był Tomislav, któremu tytuł króla nadał papież Jan X w 925r. To za jego sprawą doszło do zjednoczenia chorwackich ziem, i to on bronił ich skutecznie przed Węgrami i Bułgarami. Kolejni władcy, przede wszystkim starali się utrzymać to, co stworzył Tomislav. nie mieli jednak łatwo, gdyż o wpływy w Chorwacji Dalmatyńskiej ubiegały się takie potęgi jak Bizancjum czy Wenecja. Wygaśnięcie dynastii Trpimirowiciów było końcem chorwackiej niezależności (i tak niezbyt długiej).

W 1102 roku, Chorwacja podpisała unię personalną z Węgrami, co poskutkowało utraceniem niezależności. Od samego początku, na tronie Chorwacji obsadzani byli królowie węgierscy, którym udało się narzucić swoje zwierzchnictwo nawet miastom dalmatyńskim, które swojego czasu ponownie dostały się pod władanie Bizancjum. Chorwacji, bardzo we znaki wdali się Turcy, którzy w XIV wieku rozpoczęli swoje podboje w Europie, po to by już w XVI wieku opanować zdecydowaną większość chorwackiego terytorium. Z kolei Chorwacja Dalmatyńska, mniej więcej od XV stulecia do XVIII była pod panowaniem wenecjan. Unia personalna z Węgrami trwała do 1918 roku.

1.12.1918 roku powstało niezależne Królestwo Słoweńców, Chorwatów i Serbów, na którego czele stanął Aleksander I Karadziordziewić. Niestety pomysł utworzenia wspólnego państwa okazał się niewypałem w obliczu serbskiego nacjonalizmu. Powstawać zaczęły ugrupowania chcące sprzeciwić się temu systemowi np. Chorwacka Partia Chłopska pod rządami Stjepana Radzicia, który został śmiertelnie raniony w 1928 roku w czasie obrad belgradzkiego sejmu. Dyktatorskie rządy króla Aleksandra były zemstą za chorwacką niesubordynację. W 1929 roku zmieniono nazwą państwa na Królestwo Jugosławii. W czasie wybuchu II wojny światowej, początkowo rząd Jugosławii ogłosił neutralność, jednak pod naciskiem i w obawie, Jugosławia przystąpiła do wojny 25.03.1941r. opowiadając się po stronie ZSRR. Co ciekawsze, Hitler zgodził się na usankcjonowanie niepodległości Chorwatów, którzy dokonywali czystek etnicznych na swoich ziemiach. Po zakończeniu II wojny światowej, jedność z Jugosławii udawało się utrzymywać tylko za sprawą charyzmatycznego przywódcy, którym był Tito. Po jego śmierci, nasilały się ruchy separatystyczne w praktycznie całej Jugosławii. Na początku lat 90′, kraj ten powoli zaczynał się rozpadać.

W kwietniu 1990 roku odbyły się pierwsze demokratyczne wybory, w których wygrała Chorwacka Wspólnota Demokratyczna. Pierwszym postanowieniem nowej władzy, było pozbycie się wszelkich socjalistycznych symboli i powrót do narodowych, chorwackich barw. Szczęście Chorwatów nie trwało jednak długo. W lipcu 1991 orku wybuchła Domovinska rat, czyli wojna domowa w obronie ojczyzny. Jugosłowiańska Armia Ludowa, która składała się w zdecydowanej większości z Serbów, zainicjowała brutalne ataki na Chorwację, mimo iż kraj ten, zgodził się zawiesić decyzję o deklaracji niepodległości na okres trzech miesięcy. Walka w tym bałkańskim kotle była długa i brutalna, nie będę się tu wdawał w szczegóły. Wojna ustała dopiero w 1995 roku.

Od 1.07.2013 roku, Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej.

WPISY ZWIĄZANE Z CHORWACJĄ

CHORWACJA 2016 (kwiecień)

CHORWACJA 2016 (maj)