GRECJA

SŁOWEM WSTĘPU O GRECJI

Z czym kojarzy się nam Grecja? I teraz się zacznie 😛 Z fetą, oliwą, oliwkami, gyrosem, tzatziki, souvlakami, moussaką i tak od strony kulinarnej, można by wymieniać bez końca. Ale Grecja to nie tylko kuchnia. To też swojego rodzaju styl życia. To poranne czytanie gazety w portowej kawiarence okraszone świeżo parzoną kawą. To tradycyjna, popołudniowa siesta, gdzie prawie każdy Grek wypoczywa po obiedzie, a turyści biedni biegają w popłochu bo nie mogą znaleźć otwartego sklepu 🙂 To również ouzo sączone w lokalnych tawernach przez wszystkich. Można też spojrzeć pod nieco innym kontem i Grecja zacznie kojarzyć nam się z mitologią, filozofią, demokracją, teatrem czy też z bogatą i urozmaiconą historią, z walecznymi Spartanami, którzy zatrzymali pierwszą falę imigrantów ze wschodu 😛

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Stolica: Ateny
 • Język urzędowy: grecki
 • Ustrój polityczny: demokratyczny
 • Typ państwa: demokracja parlamentarna
 • Powierzchnia: 131 957 km²
 • Ludność: 10 775 557 (stan na 2014)
 • Gęstość zaludnienia: 81,75 osób/km²
 • Jednostka monetarna: 1 euro = 100 eurocentów (EUR, €)
 • Religia dominująca: prawosławie
 • Strefa czasowa: UTC + 2 (zima) / UTC +3 (lato)
 • Domena internetowa: .gr
 • Kod samochodowy: GR
 • Kod telefoniczny: +30

PRZYDATNE LINKI

POŁOŻENIE / KLIMAT / GEOGRAFIA

Grecja położona jest na południowym-wschodzie Europy, na krańcu półwyspu bałkańskiego. Z uwagi na położenie, Grecja ma dostęp do aż 4 mórz: Śródziemnego, Jońskiego, Egejskiego i Kreteńskiego. Graniczy z Albanią, Turcją, Macedonią i Bułgarią. Poza częścią kontynentalną, Grecja to przede wszystkim około 2500 wysp, z czego 165 jest zamieszkałych. Do najważniejszych należy zaliczyć Karetę oraz archipelagi takie jak: Wyspy Jońskie, Dodekanez, Cyklady. 

W przypadku klimatu, Grecja pozostaje pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego, dzięki czemu mają łagodne zimny i gorące lata. Klimat w samej Grecji jest dość zróżnicowany i należy  go podzielić na 3 części. Klimat Morza Śródziemnego, występuje w południowych częściach kraju, czyli tam, gdzie mamy do czynienia z głównymi ośrodkami turystycznymi. Klimat alpejski dominuje w górzystych regionach kraju np. w okolicach Olimpu czy Pindos. Umiarkowany klimat to północne części Grecji. Opady w Grecji rzadko występują letnią porą. W głównej mierze nasilają się w okresie zimowym. 

GRECJA NA MAPIE

oraz miejsca w niej odwiedzone…

KRÓTKO O HISTORII

Jak wiemy, historia Grecji sięga aż starożytności i składa się na nią historia kilku następujących po sobie kultur. Najstarszą znaną kulturą starożytnej Grecji jest kultura minojska, nazwana od mitycznego króla Minosa, która rozwinęła się na Krecie. Nie wiele o niej wiadomo. O jej obecności świadczą odkryte pozostałości pałaców w Knossos i Fajstos. Kultura minojska rozwinęła się już około 3 tysięcy lat p.n.e. Kreteńczycy nawiązali stosunki handlowe z Egiptem i Bliskim Wschodem, dzięki czemu mogli stale rozwijać swoją flotę. W XIX-XVIII w. p.n.e Kreta była największym mocarstwem na morzu śródziemnym. Byli też pierwszymi kolonizatorami w regionie. Pierwszą kolonię założyli na Kyterze, około 1800 roku p.n.e. Kultura minojska zanikła w XV w.p.n.e. Najprawdopodobniej wpływ na to miał wybuch wulkanu na wyspie Thira i następstwami, które to przyniosło (podobno tsunami). 

Kolejną ważną kulturą w starożytnej Grecji, była kultura mykeńska, założona przez greckich Achajów. Ukształtowali się w XV w.p.n.e na terenie Peloponezu. W trakcie rozwoju swojej strefy wpływ, skolonizowali ziemie do tej pory zajmowane przez kulturę minojską i narzucili ludziom swoje zwierzchnictwo. Wyburzyli pałace na Krecie. Śladami jakie pozostawili po sobie Achajowie to chociażby Illiada Homera opisująca wojnę z Troją oraz ruiny twierdz w Mykenach i Tirynsie. Kultura mykeńska upadła w XII w.p.n.e. więc jak widać, długo nie panowali. 

Okres pomiędzy XII a VIII w.p.n.e. nazywany jest “wiekami ciemnymi”. Wiemy, że w tym czasie Grecy kolonizowali Anatolię czyli ziemie dzisiejszej Turcji i założyli takie miasta  jak Milet czy Efez. 

To z czego najbardziej znamy starożytną Grecję czyli z miast-państw zwanych polis, z pierwszych zbiorów prawnych, wspólnego języka, alfabetu i religii rozwinęło się między VIII a VI w.p.n.e. Ówczesna Grecja nazywana jest “właściwą starożytną Grecją”. Był to okres rozkwitu  koloni greckich (Italia, Sycylia, Libia, Egipt, Cypr, wybrzeża Francji i Hiszpanii oraz Turcja). Grecy w szczycie swoich możliwości, opanowali prawie cały basen morza śródziemnego. Nie można wspomnieć o dwóch najważniejszych polis tamtego okresu, czyli o Atenach i Sparcie, które niesamowicie się od siebie różniły. Sparta była nastawiona niesamowicie militarnie zaś Ateny były bardzo otwarte i zmieniały powoli swój ustrój polityczny dopuszczając do władzy coraz większą grupę obywateli. Tak powstawała demokracja. Ateny i Sparta nawiązały współpracę dopiero w obliczu wspólnego zagrożenia jakim była Persja, mająca chrapkę na podbicie Grecji. Wszyscy wiemy jak to się skończyło 🙂

O starożytności może za krótko nie wyszło, ale znowuż to jeden z najciekawszych okresów w historii Grecji. To też dzięki kulturze starożytnej i pozostałościami po niej tak bardzo interesujemy się jako turyści. Przez następne stulecia przelecimy znacznie szybciej 🙂

Tak więc jak przeskoczymy kilka lat do przodu, to kolejny faktem wartym odnotowania będzie to, iż ziemie greckie mniej więcej od XI w.n.e weszły w skład Cesarstwa Bizantyjskiego czyli greckojęzycznego, średniowiecznego cesarstwa rzymskiego ze stolicą w Konstantynopolu. Ze względu na przeważającą ludność grecką nazywano tą część cesarstwa rzymskiego, cesarstwem Greków. 

Od XVI do XIX w.n.e. tereny dzisiejszej Grecji były pod władaniem Imperium osmańskiego. Grekom to raczej nie odpowiadało, za czym przemawia fakt stłumienia aż 14 greckich powstań do roku 1821. Niepodległość udało się uzyskać Grekom dopiero w 1830 roku. W 1834 roku jako stolicę Grecji wybrano Ateny. 

Obecnie Grecja jest państwem członkowskim NATO (od 1952), Unii Europejskiej (od 1981) oraz jest w Układzie z Schengen (od 2000). 

WPISY ZWIĄZANE Z GRECJĄ

LEFKADA 2015

SKOPELOS 2016