ISLANDIA

SŁOWEM WSTĘPU O ISLANDII

W tym miejscu chciałbym przybliżyć Państwu  kraj, który przez jednych określany jest mianem  krainy ognia i lodu, przez innych majestatycznym pustkowiem. Z całą pewnością nie przesadzimy twierdząc, że oba te określenia idealnie oddają to, jaka jest Islandia. Lodowce jako kraina lodu, gejzery jako kraina ognia, zaś majestatyczne pustkowie, hmmm no cóż, akurat można brać bardzo dosłownie. Zacznijmy więc od podstaw.

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Stolica: Reykjavik
 • Język urzędowy: islandzki
 • Ustrój polityczny: demokracja
 • Typ państwa: demokracja parlamentarna
 • Powierzchnia: 103 125 km²
 • Ludność: 332 529 (stan na 2016)
 • Gęstość zaludnienia: 3,2 osób/km²
 • Religia dominująca: luteranizm
 • Jednostka monetarna: korona islandzka (ISK)
 • Strefa czasowa: UTC ± 0
 • Domena internetowa: .is
 • Kod samochodowy: IS
 • Kod telefoniczny: +354

Islandia nie przynależy do Unii Europejskiej, lecz jest w porozumieniu zwanym Schengen, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, z racji czego obywatele naszego kraju nie potrzebują żadnych specjalnych zezwoleń na wjazd, ani wiz jeśli długość pobytu nie przekracza 3 miesięcy. Przekraczając granicę nie trzeba także legitymować się paszportem, w zupełności wystarczy dowód osobisty (oczywiście ważny w trakcie całego pobytu). Mimo obecności Islandii w strefie Schengen, nie jest ona w pełni objęta unią celną dlatego też istnieją pewne obostrzenia dotyczące wwozu różnych towarów. W szczególności pamiętać trzeba, że wwieść można maksymalnie 3 kg żywności, która na dodatek nie przekracza swoją wartością 13 000 ISK, 1l mocnego alkoholu (za taki uważa się mający moc wyższą niż 22%) oraz 200 papierosów.

PRZYDATNE LINKI

POŁOŻENIE / KLIMAT / GEOGRAFIA

Islandia, której stolicą i zarazem największym miastem jest Reykjavik, to kraj wyspiarski położony na północnych obszarach Oceanu Atlantyckiego. Wspomniany przed chwilą Reykjavik jest najbardziej wysuniętą na północ europejską stolicą. Z uwagi na to, że Islandia położona jest na tzw. gorącym punkcie Grzbietu Śródatlantyckiego występuje na niej duża liczba wulkanów – jest ich mniej więcej 130, z czego wiele czynnych co udowodnił nam w 2010 roku wulkan o wdzięcznej nazwie Eyjafjallajökull, którego erupcja była odpowiedzialna za paraliż przestrzeni powietrznej w większości krajów Europy. Pozostając na chwilę przy wulkanach, warto wspomnieć, iż zastygła już lawa zajmuje ok. 10,5% całej powierzchni kraju! Gorący punkt odpowiedzialny jest również za powszechne występowanie w kraju wód termalnych, które wykorzystywane są przez Islandczyków praktycznie do wszystkiego poczynając od ogrzewania domów a skończywszy na ogrzewaniu chodników w niektórych miejscach. Poza wulkanami i źródłami wód termalnych na wyspie znajduje się aż 13 lodowców stanowiących wspólnie ok. 11,5% całej powierzchni Islandii a największym z nich jest Vatnajökull mający ponad 8’000 km² powierzchni. Należy pamiętać również o licznie występujących tam gejzerach.

Jeśli chodzi o klimat na wyspie to występują na niej dwie strefy klimatyczne: na południu mamy do czynienia z klimatem chłodnym umiarkowanym zaś na północy z klimatem subpolarnym. Pogoda na Islandii jest bardzo zmienna. Jak mawiają sami Islandczycy – „jeśli obecnie panująca pogoda Ci nie odpowiada, bądź pewien, że za 2-3 godziny ulegnie ona zmianie”. Latem z pewnością nie można spodziewać się upałów, średnia temperatura letnia wynosi między 8 a 12°C ale potrafi również spaść poniżej „0″. Zimą średnie temperatury wahają się mniej więcej od -5 do 2°C. Niezależnie czy wybierzecie się na Islandię latem, czy zimą, to jednego możecie być pewni – bardzo często występują tam opady deszczu oraz silne wiatry. Stąd też, niezależnie od terminu w jakim ktoś wybiera się na Islandię, koniecznie należy spakować się na cztery pory roku. W okresie letnim niewątpliwą atrakcją mogą być występujące w tamtych regionach białe noce, gdyż słońce zachodzi na ledwo 3-4 godziny.

ISLANDIA NA MAPIE

oraz miejsca na niej odwiedzone…

 

 

KRÓTKO O HISTORII

Nadszedł czas by napisać trochę o historii, w szczególności tej bardziej zamierzchłej. Jednym z najważniejszych źródeł informacji o Islandii jest Landnámabók, czyli tzw. „Księga o Zasiedleniu”. W niniejszej księdze można poznać historię odkrycia Islandii oraz poszczególne etapy jej zasiedlania. Wartym podkreślenia jest fakt, iż język islandzki na przestrzeni wieków nie uległ znacznym modyfikacjom dzięki czemu obecni mieszkańcy Islandii bez większych problemów mogą odszukać swoich przodków.

Zgodnie z Landnámabók wyspa została odkryta całkowicie przypadkowo przez skandynawskich żeglarzy. Po kilku badawczych ekspedycjach rozpoczęto jej kolonizację. Za początek epoki osadnictwa na Islandii uważa się rok 874, w którym to na wyspę przybył norweski wiking Ingólfur Arnarsson. Osada, którą założył, po dziś dzień nosi nazwę Reykjavik. Możemy sobie tylko wyobrazić co ów wiking ujrzał gdy przybił do brzegu ale tłumaczenie nazwy miasta, które dosłownie oznacza „dymiącą zatokę” daje nam do zrozumienia, że pierwszym co ujawniło się jego oczom były gejzery oraz gorące źródła.

Ważnym wydarzeniem w dziejach Islandii było w 930 roku utworzenie Althingu, czyli zgromadzenia mieszkańców ówczesnej Islandii. Althingi odbywały się raz do roku, na oddalonej o 45km od Reykjaviku równinie Thingvellir i miały one kompetencje zarówno sądowe, jak i ustawodawcze. Była to również wspaniała okazja do zacieśniania więzów między mieszkańcami, których niekiedy dzieliły setki kilometrów. Islandzki Althing obecnie jest uznawany za najstarszy, ciągle funkcjonujący parlament, który od 1844 roku obraduje już w Reykjaviku. Owe zgromadzenie miało ogromny wpływ na to co działo się w kraju, to za jego sprawą w roku 1000 na Islandii pokojowo przyjęto chrześcijaństwo.

Wypada wspomnieć, iż Islandia nie zawsze była samodzielnym państwem. od 1397 roku aż do 1918 była pod władzą korony duńskiej. Nawet po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, w dalszym ciągu pozostała w unii personalnej z Danią. Dopiero w 1944 roku za sprawą referendum przeprowadzonego przez Althing, Islandczycy postanowili o zerwaniu owej unii personalnej czego efektem było powstanie Republiki Islandii. Mało kto mówiąc, czy myśląc o NATO wie, iż to właśnie Islandia w roku 1949 była jednym z członków założycieli tejże organizacji.

WPISY ZWIĄZANE Z ISLANDIĄ

ISLANDIA 2015