ISLANDIA

SŁOWEM WSTĘPU O ISLANDII

W tym miejscu chciałbym przybliżyć Państwu  kraj, który przez jednych określany jest mianem  krainy ognia i lodu, przez innych majestatycznym pustkowiem. Z całą pewnością nie przesadzimy twierdząc, że oba te określenia idealnie oddają to, jaka jest Islandia. Lodowce jako kraina lodu, gejzery jako kraina ognia, zaś majestatyczne pustkowie, hmmm no cóż, akurat można brać bardzo dosłownie. Zacznijmy więc od podstaw.

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Stolica: Reykjavik
 • Język urzędowy: islandzki
 • Ustrój polityczny: demokracja
 • Typ państwa: demokracja parlamentarna
 • Powierzchnia: 103 125 km²
 • Ludność: 332 529 (stan na 2016)
 • Gęstość zaludnienia: 3,2 osób/km²
 • Religia dominująca: luteranizm
 • Jednostka monetarna: korona islandzka (ISK)
 • Strefa czasowa: UTC ± 0
 • Domena internetowa: .is
 • Kod samochodowy: IS
 • Kod telefoniczny: +354

Islandia nie przynależy do Unii Europejskiej, lecz jest w porozumieniu zwanym Schengen, które znosi kontrolę osób przekraczających granice między państwami członkowskimi układu, z racji czego obywatele naszego kraju nie potrzebują żadnych specjalnych zezwoleń na wjazd, ani wiz jeśli długość pobytu nie przekracza 3 miesięcy. Przekraczając granicę nie trzeba także legitymować się paszportem, w zupełności wystarczy dowód osobisty (oczywiście ważny w trakcie całego pobytu). Mimo obecności Islandii w strefie Schengen, nie jest ona w pełni objęta unią celną dlatego też istnieją pewne obostrzenia dotyczące wwozu różnych towarów. W szczególności pamiętać trzeba, że wwieść można maksymalnie 3 kg żywności, która na dodatek nie przekracza swoją wartością 13 000 ISK, 1l mocnego alkoholu (za taki uważa się mający moc wyższą niż 22%) oraz 200 papierosów.

PRZYDATNE LINKI

POŁOŻENIE / KLIMAT / GEOGRAFIA

Islandia, której stolicą i zarazem największym miastem jest Reykjavik, to kraj wyspiarski położony na północnych obszarach Oceanu Atlantyckiego. Wspomniany przed chwilą Reykjavik jest najbardziej wysuniętą na północ europejską stolicą. Z uwagi na to, że Islandia położona jest na tzw. gorącym punkcie Grzbietu Śródatlantyckiego występuje na niej duża liczba wulkanów – jest ich mniej więcej 130, z czego wiele czynnych co udowodnił nam w 2010 roku wulkan o wdzięcznej nazwie Eyjafjallajökull, którego erupcja była odpowiedzialna za paraliż przestrzeni powietrznej w większości krajów Europy. Pozostając na chwilę przy wulkanach, warto wspomnieć, iż zastygła już lawa zajmuje ok. 10,5% całej powierzchni kraju! Gorący punkt odpowiedzialny jest również za powszechne występowanie w kraju wód termalnych, które wykorzystywane są przez Islandczyków praktycznie do wszystkiego poczynając od ogrzewania domów a skończywszy na ogrzewaniu chodników w niektórych miejscach. Poza wulkanami i źródłami wód termalnych na wyspie znajduje się aż 13 lodowców stanowiących wspólnie ok. 11,5% całej powierzchni Islandii a największym z nich jest Vatnajökull mający ponad 8’000 km² powierzchni. Należy pamiętać również o licznie występujących tam gejzerach.

Jeśli chodzi o klimat na wyspie to występują na niej dwie strefy klimatyczne: na południu mamy do czynienia z klimatem chłodnym umiarkowanym zaś na północy z klimatem subpolarnym. Pogoda na Islandii jest bardzo zmienna. Jak mawiają sami Islandczycy – „jeśli obecnie panująca pogoda Ci nie odpowiada, bądź pewien, że za 2-3 godziny ulegnie ona zmianie”. Latem z pewnością nie można spodziewać się upałów, średnia temperatura letnia wynosi między 8 a 12°C ale potrafi również spaść poniżej „0″. Zimą średnie temperatury wahają się mniej więcej od -5 do 2°C. Niezależnie czy wybierzecie się na Islandię latem, czy zimą, to jednego możecie być pewni – bardzo często występują tam opady deszczu oraz silne wiatry. Stąd też, niezależnie od terminu w jakim ktoś wybiera się na Islandię, koniecznie należy spakować się na cztery pory roku. W okresie letnim niewątpliwą atrakcją mogą być występujące w tamtych regionach białe noce, gdyż słońce zachodzi na ledwo 3-4 godziny.

ISLANDIA NA MAPIE

oraz miejsca na niej odwiedzone…

 

 

WPISY ZWIĄZANE Z ISLANDIĄ