GRUZJA

SŁOWEM WSTĘPU O GRUZJI

Gruzja to niewielkie państwo dumnych ludzi. Kraj, który pokochał polaków, gdy Ci jawnie wspierali Gruzję w konflikcie terytorialnym z Rosją. Polacy zaś pokochali treściwą i smaczną kuchnią gruzińską. Gruzja nie należy do państw bogatych, sami Gruzini wspominają wielokrotnie o bezrobociu sięgającym aż 50%. Na ulicach, często spotkać można ludzi, proszących o choćby najmniejsze datki. Jednak mimo tego, Gruzini są ludźmi otwartymi, skorymi do pomocy, charakteryzującymi się typową, południową, bardziej radosną mentalnością. A przynajmniej na takich ludzi, w większości trafiałem.

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Stolica: Tbilisi (Kutaisi jest siedzibą parlamentu)
 • Język urzędowy: gruziński
 • Ustrój polityczny: demokracja
 • Typ państwa: republika semiprezydencka
 • Powierzchnia: 69 700 km²
 • Ludność: 3 720 400 (stan na 2016)
 • Gęstość zaludnienia: 67 osób/km²
 • Jednostka monetarna: 1 lari = 100 tetri  (GEL)
 • Religia dominująca: prawosławie
 • Strefa czasowa: UTC +4
 • Domena internetowa: .ge
 • Kod samochodowy: GE
 • Kod telefoniczny: +995

Gruzja nie przynależy ani do Unii Europejskiej ani do strefy Schengen. Jednak pomimo tego, obywatele Polski, od 08 czerwca 2015 roku, niezależnie od celu podróży, mogą wjechać na teren Gruzji na okres 365 dni bez potrzeby wyrabiania wizy. Aby przekroczyć granicę, wystarczy w zupełności dowód osobisty. Będąc na terenie Gruzji, należy pamiętać, że ta nie sprawuje kontroli nad terenami Abchazji i Osetii Południowej, więc nie zaleca się przebywania tam. W dodatku, gdy ktoś przekracza granicę z Gruzją, jadąc w terenów Rosji, przez w/w regiony może zostać aresztowany lub dostać karę grzywny. 

PRZYDATNE LINKI

POŁOŻENIE / GEOGRAFIA / KLIMAT

Gruzja to niewielkie państwo położone w Zakaukaziu, czyli na południe od głównego pasma górskiego Kaukazu. W zależności, od tego, kto jaką wersję przyjmie, Gruzja położona jest w Azji lub Europie. Ja jednak, krakowskim targiem uznaje, iż leży na granicy pomiędzy Europą a Azją. Tak, to także jedna z wersji do wyboru. Gruzja jest krajem górzystym, dzięki czemu, przemierzając ją, możemy podziwiać przepiękne krajobrazy. Na terytorium kraju, panuje klimat podzwrotnikowy, na zachodzie – wybitnie wilgotny, zaś na wschodzie – kontynentalny. Z uwagi na górzyste ukształtowanie terenów, klimat tam, charakteryzuje się dobrze widoczną piętrowością. 

GRUZJA NA MAPIE

oraz miejsca w niej odwiedzone…

KRÓTKO O HISTORII

Najstarsze zachowane ślady ludzi obecnych na terenach obecnej Gruzji, liczą sobie aż 1,8 mln lat! Pochodzą z wczesnego okresu epoki kamiennej. Stałe osady z mieszkańcami uprawiającymi rolę, zaczęły pojawiać się we wschodniej Gruzji w okresie 6000 – 4500 r.p.n.e. W czasach starożytnych, tereny dzisiejszej Gruzji były znane już starożytnym Grekom (Kolchida – wybrzeże, Iberia – wschodnie, góskie terytorium). W 66 r.p.n.e tereny te zostały podbite i wcielone w skład Imperium Rzymskiego. Już w 337 r.n.e.  Gruzja przyjęła chrześcijaństwo, stając się drugim na świecie, po Armenii, krajem chrześcijańskim.

W zasadzie przez około tysiąc lat, Gruzja była niezależnym krajem, zachowującym neutralność. Po tym jakże długim i spokojnym okresie w swojej historii, zostali podbici przez Imperium Osmańskie i Persję. Dopiero w połowie XVIII wieku byli w stanie wyzwolić się spod władzy muzułmańskiej. Nie był to jednak koniec czasów ich przynależności do kogoś, gdyż już w 1793 roku przyjęli protektorat Imperium Rosyjskiego, które jednak w żaden sposób nie zechciało wesprzeć ich w walkach z Persją. Na początku XIX wieku, Imperium Rosyjskie, wcieliło do siebie całą Gruzją. Pod koniec XIX wieku, zaczęły pojawiać się ruchy rewolucyjne, co w 1917 roku, skończyło się  ogłoszeniem niepodległości przez Gruzinów. Już 26.05.1918 roku utworzyli oni Demokratyczną Republikę Gruzińską. Niestety, niepodległością cieszyli się bardzo krótko, bo tylko 3 lata. W 1921 roku, zostali bowiem podbici przez bolszewików, a ich rząd ewakuował się do Stambułu. 

Ponowne myśli niepodległościowe, wróciły w latach 80-tych, na skutek pierestrojki. 31.03.1991 roku, odbyło się referendum w tej sprawie, zakończone wynikiem 98,91% głosów opowiadających się za niepodległością. To jednak nie był koniec wszystkich problemów Gruzinów. 26.05.1991 roku, Gruzini wybrali jako prezydenta Zwiad’a Gamsachurdia, który został obalony poprzez pucz wojskowy już 22.12 tego samego roku. W marcu 92 roku, jako nowego prezydenta wybrano, byłego radzieckiego ministra, co nie uspokoiło nastrojów panujących w kraju. Tym o to sposobem, Gruzję opanowała wojna domowa, w której udział brały również wojska krajów ościennych. Za dobry okres, we współczesnej historii Gruzji, uważa się okres pod rządami prezydenta Micheil Saakaszwili. Pod jego panowaniem, Gruzja dalej będąca biednym państwem, rozwinęła się. Bardzo otworzyła się na turystów, z których czerpią dochody. Pd jego rządami, nie do poznania zmieniło się Tbilisi. 

WPISY ZWIĄZANE Z GRUZJĄ

GRUZJA 2015