SZWECJA

SŁOWEM WSTĘPU O SZWECJI

Szwecja – kraj, który jednym kojarzy się przede wszystkim ze znaną siecią wielkopowierzchniowych sklepów meblowych, inni utożsamiają Szwecję z wybitnymi pisarzami takimi jak: Astrid Lindgren czy Stieg Larsson. Idąc dalej, znajdziemy osoby, dla których Szwecja to hokej na lodzie lub Zlatan Ibrahimovic. Dla mnie, jako miłośnika sportu to faktycznie będzie hokej i Zlatan, ale również będzie to przepiękny kraj, w szczególności pod kątem krajobrazowym. Będzie to dla mnie miejsce, w którym życie codzienne idzie w zgodzie z naturą, miejsce, w którym wszyscy wydają się być szczęśliwi.

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Stolica: Sztokholm
 • Język urzędowy: szwedzki
 • Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
 • Typ państwa: demokracja
 • Powierzchnia: 449 964 km²
 • Ludność: 9 920 881 (stan na 2015)
 • Gęstość zaludnienia: 22 osób/km²
 • Jednostka monetarna: 1 korona szwedzka = 100 øre (SEK)
 • Religia dominująca: luteranizm
 • Strefa czasowa: UTC +1 (zima) / UTC +2 (lato)
 • Domena internetowa: .se
 • Kod samochodowy: S
 • Kod telefoniczny: +46

Królestwo Szwecji przynależy do Unii Europejskiej, oraz jest w układzie Schengen dzięki czemu obywatele naszego kraju nie są zobowiązani do wyrabiania wiz w celu przekroczenia granicy. Nie są również wymagane paszporty. Istotnym jest aby posiadane dokumenty były ważne, oraz w dobrym stanie technicznym. Pobyt do 90 dni, nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń. Wybierając się do Szwecji, warto pamiętać, że wyroby tytoniowe wwozić mogą tylko osoby mające ukończone 18 lat, zaś alkohol może wwieść tylko osoba mająca skończone 20 lat. Wwożony alkohol może być jedynie przeznaczony na własny użytek i jeśli podróżny nie będzie w stanie udowodnić, że posiada przez niego ilość alkoholu jest tylko dla niego, to zostanie mu zarekwirowany. Za wwożenie wyżej wymienionych towarów w liczbie znacznie przekraczającej własne potrzeby można zostać skazanym na karę więzienia.

PRZYDATNE LINKI

POŁOŻENIE / GEOGRAFIA / KLIMAT

Szwecja jest zaliczana jest do krajów skandynawskich. Ten jeden z większych krajów Europy, położony jest na północ od Polski, na płw. Skandynawskim. Szwecja ma granicę lodową tylko z Finlandią i Norwegią. W głównej mierze jest to kraj wyżynny o chłodnym klimacie. Będąc już przy klimacie, warto wspomnieć, iż z uwagi na położenie Szwecji i jej rozmiary, wyróżnia się na jej terenie 3 strefy klimatyczne. Na południu – morski, w centrum – kontynentalny wilgotny, na północy – subpolarny. Z uwagi na Golfsztrom zimy na południu Szwecji są znacznie delikatniejsze niż w innych krajach na podobnej szerokości geograficznej.

SZWECJA NA MAPIE

oraz miejsce w niej odwiedzone...

KRÓTKO O HISTORII

Za początki osadnictwa na terenach dzisiejszej Szwecji uważa się okres, w którym zaczął się cofać lądolód, około 13 000 lat temu. Wraz z jego przesuwaniem się na północ, zaczęły pojawiać się tam grupki zbieraczy i myśliwych. Z uwagi na trudne warunki życia w ówczesnej Szwecji, przybysze prowadzili koczowniczy tryb życia – letnią porą polowali, zaś na zimę wracali do swoich domostw na południu. Początki osadnictwa datuje się na okres mezolitu (8000 – 4800 p.n.e.).

W czasach średniowiecza, południe i centralna część Szwecji zasiedlona była przez Normanów. Wikingowie władali aż do XI wieku, w którym to rozpoczęło się tworzenie państwa szwedzkiego i jego chrystianizacja. Szwecja znacząco starała się umocnić swoją pozycję na arenie międzynarodowej. W XII i XIII wieku podbiła Finlandię a pod koniec XIV wieku weszła w unię w Norwegią i Danią.

Złotym okresem w dziejach Szwecji był XVII wiek, kiedy to w czasie swoich ekspansji w regionie morza Bałtyckiego, Szwecja stała się mocarstwem. Przyczyniły się do tego pomyślnie prowadzone wojny z Danią, Polską i Rosją. Niestety już w XVIII wieku po klęsce Karola XII w w wojnie północnej, Szwecja straciła większość swoich ziem, w głównej mierze na rzecz Rosji. W XIX wieku ponownie Szwecja wdała się w konflikt z Rosją przez lekkomyślność króla Gustawa IV Adolfa co spowodowało utratę Finlandii. Po obaleniu króla Gustawa IV Adolfa, parlament ustanowił pierwszą w historii kraju konstytucję (1809 r.). Nowy król, Karol XIV Jan Bernadotte postanowił przybliżyć się do Rosji i stanąć przeciwko Napoleonowi, dodatkowo doprowadził do przyłączenia Norwegii do Szwecji, co uważane jest za jego największy sukces. Druga połowa XIX wieku to przede wszystkim wzrost znaczenia przemysłu i odejście od rolnictwa.

XX wiek w Szwecji to przede wszystkim wykształcenie się nowoczesnych partii politycznych, wprowadzenie powszechnego prawa wyborczego i odłączenie się Norwegii. Szwecja w czasie I i II wojny światowej zachowała neutralność dzięki czemu nie była narażona na zniszczenia ani koszty związane z prowadzeniem wojny.

WPISY ZWIĄZANE ZE SZWECJĄ

KARLSKRONA 2013