POLSKA

“Cudze chwalicie,
Swego nie znacie,
Sami nie wiecie,
Co posiadacie.”

Te słowa, wypowiedziane przez Stanisława Jachowicza dużo ponad 100 lat temu, idealnie wpisują się w charakterystykę nas samych. Nie ma co ukrywać, po części pasuje to, do każdego z nas. W końcu, gdy wybieramy się gdzieś za granicę, gdy widzimy coś dla nas obcego, coś czego nie ma u nas, najczęściej od razu wprawia nas w zachwyt. Zachwycamy się wspaniałymi zabytkami, inną kulturą czy krajobrazami.

Niektórzy zastanawiają się, co widzą w naszym kraju turyści z innych krajów? Przecież to morze, to u nas takie zimne, plaże takie zatłoczone, a góry nie za wysokie. No niby tak, ale jak już wyżej napisałem, jest to coś innego niż w miejscu zamieszkania.

Prawda jest taka, że niestety wielu z nas zapomina, iż nasz kraj należy do jednych z najpiękniejszych. Morze faktycznie nie za gorące, jednak plaże mamy jedne z najładniejszych, góry może nie najwyższe, ale z charakterem. To Polskę nazywają zielonymi płucami Europy ze względu na połacie lasów, mamy przepiękne jeziora czy to na Mazurach, czy na Pojezierzu Drawskim. Na Dolnym Śląsku, gdzie by się człowiek nie obrócił, to ujrzy przepiękne zamki i pałace, to my mamy Wieliczkę i Wawel, to nasze, warszawskie Stare Miasto jest jedynym na świecie, w takiej skali, przykładem odbudowy.

Możemy i powinniśmy coraz lepiej poznawać nasz kraj, dlatego w tym dziale, pisać będziemy tylko i wyłącznie o naszej ojczyźnie!