CZECHY

SŁOWEM WSTĘPU O REPUBLICE CZESKIEJ

Czechy to miejsce narodzin legendarnego Rumcajsa, miejsce, z którego dobiega głośne “A Hoj!” od machającego rączką Krecika, znanego wszystkim dzieciom w naszym kraju. Nasi południowi sąsiedzi, to również kraina knedlikami stojąca i piwem płynąca. Na początek, kilka podstawowych informacji.

PODSTAWOWE INFORMACJE

 • Stolica: Praga
 • Język urzędowy: czeski
 • Ustrój polityczny: demokratyczny
 • Typ państwa: republika parlamentarna
 • Powierzchnia: 78 866 km²
 • Ludność: 10 541 466 (stan na 2015)
 • Gęstość zaludnienia: 134 osób/km²
 • Jednostka monetarna: 1 korona czeska (CZK)
 • Religia dominująca: katolicyzm
 • Strefa czasowa: UTC +1 (zima) / UTC +2 (lato)
 • Domena internetowa: .cz
 • Kod samochodowy: CZ
 • Kod telefoniczny: +420

PRZYDATNE LINKI

Republika Czeska przynależy do Unii Europejskiej oraz porozumienia zwanego Shengen, dzięki czemu obywatele naszego kraju nie są zobowiązani do wyrabiania wiz w celu przekroczenia granicy. Nie są również wymagane paszporty. Istotnym jest aby posiadane dokumenty były ważne, oraz w dobrym stanie technicznym. Pobyt do 90 dni, nie wymaga żadnych dodatkowych pozwoleń. Jeśli chodzi o przewóz towarów, to podlegają one ogólnym ograniczeniom, stosowanym na terenie Unii Europejskiej.

POŁOŻENIE / GEOGRAFIA / KLIMAT

Czechy to kraj wyżynno-górzysty, z naciskiem na wyżyny (aż 72% powierzchni kraju), leżący w Europie Środkowej. Jest to państwo, które nie posiada dostępu do akwenów morskich. Czesi graniczą z Niemcami, Polską, Słowacją i Austrią.

Jeśli chodzi o klimat, to spokojnie można porównać go do panującego u nas w kraju. Czechy leżą w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego. W dodatku ich położenie zapewnia im istnienie tzw. klimatu przejściowego, gdyż znajdują się we wpływach mas polarno-morskich znad Atlantyku oraz mas kontynentalnych, pochodzenia azjatyckiego. To wszystko wypływa na występującą tam zmienność pogodową. Zimową porą średnie temperatury wahają się między 0°C, a −6°C. Oczywiście w górach te wartości są niższe. Letnią porą, Czechy są pod wpływem zwrotnikowych mas powietrze, co powoduje występowanie tam znacznych upałów.

REPUBLIKA CZESKA NA MAPIE

oraz odwiedzone w niej miejsca…

KRÓTKO O HISTORII

Historia Republiki Czeskiej jest długa, burzliwa i zawiła, dlatego mam nadzieje, że uda mi się to możliwie najkrócej i możliwie ciekawie przedstawić. W szczególności, skupiając się na historii, która ma największy wpływ na dzisiejsze Czechy.

Pierwszymi mieszkańcami terenów dzisiejszych Czech, byli Bojowie wywodzący się z ludu celtyckiego (V i IV w. p.n.e.). To właśnie od Bojów wzięła się łacińska nazwa kraju, czyli Bohemia. Lud celtycki był stopniowo wypierany przez germanów, zaś w późniejszym okresie, tamtejsze ziemie znalazły się pod wpływem Cesarstwa Rzymskiego. Słowianie stopniowo zaczynali napływać w ten region pod koniec V w. n.e.

Okres średniowiecza był jednym z ciekawszych okresów w dziejach dzisiejszej Republiki Czeskiej. Losy ówczesnych Wielkich Moraw, Państwa Przemyślidów czy późniejszych królestw Luksemburgów, Jagiellonów czy Habsburgów, splatały się wielokrotnie z losami ówczesnego państwa polskiego. Nie mniej jednak, nie jest to miejsce na opisywanie wiek po wieku, wydarzeń z tamtych czasów. Po prostu byłoby tego zbyt wiele, więc przeskoczymy od razu do czasów Czechosłowacji.

Wspomniana wyżej Czechosłowacja istniała w latach 1918-1938 i 1945-1992. Powstała z inicjatywy narodu słowackiego, który obawiał się madziaryzacji ze strony Węgier. Granice nowego państwa zostały wyznaczone pod koniec I wojny światowej po rozpadzie Austro-Węgier. Granice Czechosłowacji zostały naruszone przez III Rzeszę już po 20 latach od ich wyznaczenia. Po zakończeniu II wojny światowej, granice powróciły do stanu sprzed jej rozpoczęcia. Jednak w tym okresie, Czechosłowacja stała się jedną z Socjalistycznych Republik w strefie wpływów ZSRR. Jednym z ważniejszych wydarzeń w komunistycznej republice, było utworzenie w latach siedemdziesiątych, opozycyjnej organizacji “Karta 77”, do której należał między innymi Václav Havel. Był on jedną wiodących postaci, która przyczyniła się do upadku komunizmu na Czechoslowacji w 1989 roku. To właśnie Václav Havel doprowadził ostatecznie do rozpadu kraju w dniu 01.01.1993 roku, na dwa Państwa – Czechy i Słowację. Tym samym stał się on ostatnim prezydentem Czechosłowacji i pierwszym prezydentem Republiki Czeskiej.

W 1999 roku Czechy zostały przyjęte do NATO, zaś w 2004 roku zostały państwem członkowskim Unii Europejskiej.

WPISY ZWIĄZANE Z REPUBLIKĄ CZESKĄ

PRAGA 2013

SZPINDLEROWY MŁYN 2013